Zobacz wszystkie
Brak wyników wyszukiwania.
Aktualności
3421

Jak dobrać odpowiedni zestaw zasilania awaryjnego do sprzętu?

Jak dobrać odpowiedni zestaw zasilania awaryjnego do sprzętu?

2022-09-083421

W poprzednim materiale pisaliśmy o tym, czym może grozić niespodziewana awaria prądu i jak tej sytuacji może pomóc dobry zestaw zasilania awaryjnego. Z jakich elementów składa się zestaw i gdzie znajduje swoje zastosowanie. W tym krótkim artykule udzielimy parę praktycznych wskazówek i porad, które pomogą dobrać odpowiednie zasilanie awaryjne pod konkretny sprzęt używany w domu (pompy CO, piece, lodówki), czy w biurze. Inaczej czym możemy obciążyć dany zasilacz, żeby efektywnie działał i nagle się nie wyłączył. Co należy wziąć pod uwagę? Jak obliczyć moce poszczególnych części naszej instalacji oraz dobrać odpowiednią moc ciągłą zasilacza i zestaw akumulatorów. Co więcej, na końcu tekstu do pobrania bardzo przydatne narzędzie-kalkulator do obliczania pojemności oraz czasu ładowania akumulatora.

Zasilanie awaryjne instalacji centralnego ogrzewania CO
Przed wyborem odpowiedniego zasilacza awaryjnego najpierw sprawdzamy elementy, z których składa się nasza instalacja oraz moce jej poszczególnych części. Następnie na podstawie tych informacji dobieramy odpowiednią moc ciągłą zasilacza i zestaw akumulatorów.Przykładowo, nasza instalacja składa się z: 2x pomp CO, pieca ze sterownikiem, dmuchawy oraz podajnika. Moce poszczególnych elementów to: 2x 50W, 25W, 100W, 300W. Sumaryczna moc instalacji to: 525W. Moc zasilacza dobieramy zawsze z 15-25% zapasem: 525*1,15 =~ 600W. Z powyższych obliczeń wynika więc, że potrzebujemy zasilacza awaryjnego o mocy minimum 600W np. model sinusPRO 1000 E (700W mocy ciągłej). Chcemy otrzymać też ok. 2h pracy ciągłej. Korzystając z kalkulatora, dostępnego na końcu materiału, otrzymujemy akumulator o pojemności ok. 120Ah dla 2h pracy ciągłej i obciążenia 525W. Wiemy jednak, że nie wszystkie elementy instalacji pracują non stop, dlatego w tym wypadku wystarczy akumulator o pojemności ok. 100Ah.

Zasilanie awaryjne komputera + urządzeń peryferyjnych
Zasada doboru mocy zasilacza i akumulatora do komputera i innych urządzeń biurowych jest taka sama jak przy dobieraniu zasilania do instalacji CO. Przykładowo, stanowisko pracy obejmuje jednostkę centralną z zasilaczem o mocy maksymalnej 300W i monitora LCD o mocy ok. 40W. Dodatkowo chcemy zasilić drukarkę laserową o mocy 250W podłączoną do komputera. Komputer z monitorem pobiera przy maksymalnym obciążeniu 340W. Przy drukarce musimy się na chwilę zatrzymać. Najpopularniejsze modele drukarek na rynku to: laserowe i atramentowe. Przy drukarkach atramentowych patrzymy tylko na moc ciągłą, gdyż moc rozruchowa takich modeli jest bardzo zbliżona do mocy znamionowej. Przy drukarkach laserowych sytuacja jest inna, gdyż standardowo drukarki laserowe pobierają ok. 200-300W, a na rozruch (m.in. rozgrzanie tonera) ok. 900-1100W mocy chwilowej impulsowej. W takiej sytuacji przyjmujemy ok. 540-640W mocy ciągłej i 1240-1440W mocy chwilowej (moc ciągła innych urządzeń + rozruch drukarki). Takie wymagania spełnia zasilacz awaryjny np. sinusPRO 1500 E, który posiada 1000W mocy ciągłej i 1500W mocy chwilowej - https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/sinus-pro-1500-e-12-230v-1000-1500w-zasilacz-awaryjny.html. Chcemy osiągnąć też ok. 30 min pracy awaryjnej. Korzystając z kalkulatora, otrzymujemy pojemność ok. 40Ah. Pamiętając o wysokiej mocy rozruchowej drukarki, możemy wybrać akumulator o większej pojemności np.: 65Ah.

Zasilanie awaryjne urządzeń chłodniczych (lodówka)
W tym wypadku moc przyjmujemy podobnie jak w przypadku drukarki laserowej. Silnik wbudowany w lodówce na rozruch (ok. 1-2 s pracy) potrafi obciążyć zasilacz ok. 5-10 razy większym prądem niż wartość znamionowa. Przykładowo, lodówka o mocy 100W może na rozruch pobrać ok. 500-1000W. Zasilacz awaryjny spełniający te wymagania to model sinusPRO 1000 E (700/1000 W mocy) Chcąc osiągnąć ok. 4h pracy ciągłej, wybieramy akumulator o pojemności ok. 65Ah.

* Kalkulator do obliczania pojemności oraz czasu ładowania akumulatora
https://voltpolska.pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=257

Menu

Menu

Zobacz wszystkie
Brak wyników wyszukiwania.

Kontakt

INFOLINIA - (58) 500-85-62

Poniedziałek - Piątek | 9:00 - 16:00

--

1. Dział handlowy

2. Pomoc techniczna

3. Reklamacje

4. Rozliczenia i finanse

5. Wysyłki

6. KsięgowośćZapytania hurtowe - HURT VOLT POLSKA

hurt@voltpolska.plDział handlowy - KRZYSZTOF

sales@voltpolska.plDział handlowy - PRZEMEK

przemek@voltpolska.plDział handlowy i pomoc techniczna - BARTEK

bartek@voltpolska.plDział handlowy i pomoc techniczna - DAMIAN

damian@voltpolska.plDział handlowy i pomoc techniczna - KAROL

karol@voltpolska.plReklamacje i serwis

dominik@voltpolska.pl

patryk@voltpolska.plSerwis

serwis@voltpolska.plDział produktowy i marketing

noemi@voltpolska.pl

marek@voltpolska.pl