Zobacz wszystkie
Brak wyników wyszukiwania.
Aktualności

Małe, a cieszy - Po co nam UPS-y?

2022-09-08
115
115

Małe, a cieszy - Po co nam UPS-y?

2022-09-08

Awarie w dostawie prądu mogą przysporzyć sporo problemów, szczególnie teraz w czasach, kiedy bardzo często pracujemy w domu, więc na bieżąco korzystamy z urządzeń i sprzętu elektronicznego. W czasie awarii prądu przestaje działać sprzęt RTV (telewizory, tunery, głośniki, projektory), utrudniając codzienne funkcjonowanie. Wyłączają się komputery i serwery przechowujące wrażliwe dane. W infrastrukturze budynków przestają pracować systemy alarmowe i CCTV. Jak temu zapobiec? Zainwestować i mieć zawsze w pogotowiu odpowiednio dobrany zastaw zasilania awaryjnego.

Micro urządzenie, a duża moc działania
UPS (Uninterruptible Power Supply - zasilacz bezprzerwowy) marki VOLT Polska m.in. modele PicoUPS  lub MicroUPS to urządzenia służące do zasilania podłączonych do nich urządzeń elektrycznych w czasie zaniku energii z sieci. Posiadają m.in. wbudowany akumulator oraz moduł AVR. Ten pierwszy w momencie zaniku napięcia z sieci 230VAC przełącza się w tryb pracy akumulatorowej (Battery Mode), pozwalając na dalsze bezprzerwowe działanie systemu oraz zabezpieczenie przed bezpowrotną utratą danych. Moduł AVR (Automatic Voltage Regulation - stabilizator napięcia sieciowego)pozwala z kolei uchronić zasilane urządzenia przed nagłymi skokami lub spadkami napięcia. Na konstrukcję zasilacza awaryjnego UPS składa się również prostownik oraz falownik. Prostownik służy do zmiany prądu przemiennego w stały, konieczny do ładowania akumulatora. Falownik natomiast przekształca pochodzącą energię z akumulatora z powrotem w prąd zmienny, potrzebny do zasilania podłączonych urządzeń.

Różne rodzaje zasilaczy UPS
UPS-y typu off-line, najbardziej podstawowe na rynku zapewniają tylko podstawową ochronę przed zanikiem prądu w gniazdku. Wszystkie podłączone do UPS-a urządzenia są stale zasilane bezpośrednio z sieci. Akumulatory zostają doładowane niewielkim prądem. System stale monitoruje napięcie wejściowe i dopiero w przypadku wykrycia jego spadku, przełącza się na pracę z akumulatorów. Do tego rodzaju UPS-ów można podłączać wyłącznie urządzenia, które do pracy nie wymagają idealnie sinusoidalnego przebiegu napięcia (np. sprzęt komputerowy). Do zalet należą na pewno: niska cena, niskie koszty eksploatacji związane z minimalnymi stratami energii. Wadą zasilaczy off-line jest m.in. przełączenie na zasilanie akumulatorowe dopiero w ciągu kilkunastu sekund (10-20 milisekund).
Zasilacze awaryjne tzw. line-interactive oferują częściową stabilizację napięcia wyjściowego oraz mniejsze opóźnienie w przełączaniu poboru na tryb pracy akumulatorowej niż typowe modele off-line. Zasilacze line-interactive również pracują offline, czyli w trybie zasilania sieciowego plus dzięki wbudowanemu falownikowi osiągają odpowiednią stabilizację. Podczas pracy w trybie zasilania akumulatorowego, falownik przekształca prąd stały w zmienny. Zasilacze typu line-interactive podczas spadku napięcia potrafią również same je ustabilizować, bez potrzeby przełączania źródła zasilania na akumulator.
Na rynku funkcjonują również UPS-y online, które zapewniają kompleksową ochronę oraz generują idealne napięcie wyjściowe. Są jednak drogie i generują duże straty energetyczne związane z sposobem w jaki działają. Dzięki temu, że zasilanie stale, przez cały przechodzi przez ich układ prostownik, akumulator, falownik, UPS jest w stanie nieprzerwanie filtrować napięcie wejściowe. Jeśli ktoś potrzebuje urządzenia z bardzo wysoką odpornością na zakłócenia napięcia wejściowego, krótki czas reakcji, UPS online na pewno się sprawdzi. Najczęściej jednak sprzęt ten wykorzystywany jest przy zasilaniu aparatury medycznej w placówkach medycznych.

Jaki zasilacz awaryjny UPS do domu?
Dobierając UPS musimy najpierw należy ustalić jaka moc jest konieczna do zasilenia naszego sprzętu, a później wybrać odpowiedni zasilacz awaryjny. Moc wyrażona jest parametrach:
Moc całkowita (chwilowa) - (VA) 
Moc stała - (W) moc, która zostaje wykorzystana przy wykonaniu pracy i dostarczona do podłączonych urządzeń

Komputery domowe
Jeśli chcemy zasilić na przykład gamingowego PC, warto wybrać zasilacz o mocy przynajmniej 800W np. Micro UPS 1500, który ma ok. 900W mocy ciągłej. Taka moc zapewni bezproblemową pracę komputera, a wbudowane akumulatory podtrzymają pracę jednostki w przypadku awarii, co wystarczy na zapisanie dokumentów, czy stanu gry i bezpieczne wyłączenie sprzętu w oczekiwaniu na powrót zasilania sieciowego.

Jakie urządzenia zasila PicoUPS?

 • Komputery, laptopy
 • Małe serwery, stacje robocze, urządzenia sieciowe
 • Urządzenia peryferyjne (drukarki, skanery, monitory)
 • Urządzenia RTV (telewizory, tunery, głośniki, projektory)
 • Systemy alarmowe i CCTV
 • Urządzenia telekomunikacyjne i fiskalne
 • Aparatura kontrolno-pomiarowa 

Jakie urządzenia zasila MicroUPS?

 • Komputery, laptopy
 • Małe serwery, stacje robocze, urządzenia sieciowe
 • Urządzenia peryferyjne (drukarki, skanery, monitory)
 • Urządzenia RTV (telewizory, tunery, głośniki, projektory)
 • Systemy alarmowe i CCTV
 • Urządzenia telekomunikacyjne i fiskalne
 • Aparatura kontrolno-pomiarowa 

Menu

Menu

Zobacz wszystkie
Brak wyników wyszukiwania.

Kontakt

Dział handlowy

(58) 341-05-06

sales@voltpolska.pl

9:00 - 16:00

Dział handlowy

(58) 341-38-80

przemek@voltpolska.pl

9:00 - 16:00

Dział handlowy

(22) 100-42-99

bartek@voltpolska.pl

9:00 - 16:00

Pomoc techniczna

(58) 500-81-91

pomoc@voltpolska.pl

9:00 - 16:00

Serwis

serwis@voltpolska.pl

8:00 - 15:00