Zasilacz awaryjny do pieca - jak wybrać odpowiedni?
Zasilacz awaryjny do pieca - jak wybrać odpowiedni?
W przypadku centralnego ogrzewania istnieje kilka powodów dla których stałe zasilanie jest niezbędne. Przede wszystkim, większość systemów ogrzewania, takich jak pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne, czy kotły gazowe działają na zasilaniu elektrycznym. W przypadku awarii prądu urządzenia przestaną działać, co spowoduje przerwę w dostarczaniu ciepła do budynku. Kotły (np. na drewno, węgiel) wymagają ciągłego chłodzenia przez pompy cyrkulacyjne. Jeśli pompa przestanie działać wskutek awarii zasilania może dojść do wrzenia wody, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników. Wybór odpowiedniego zasilania awaryjnego jest więc dobrym sposobem na ochronę przed taką sytuacją.
Co należy brać pod uwagę przy wyborze zasilacza awaryjnego?
Jednym z głównych elementów systemu zasilania awaryjnego jest zasilacz awaryjny. Zasilacz awaryjny powinien przede wszystkim być kompatybilny z piecem i dostarczać odpowiedniej mocy, aby utrzymać niezawodne działanie systemu ogrzewania w przypadku awarii prądu. Musimy zatem najpierw określić, ile energii elektrycznej pobiera nasz piec:
- Pompy standardowe – pobór mocy na poziomie 40-80W. Nieduże pompy elektroniczne – pobór mocy to ok. 5-25W.
- Sterowniki – pobór mocy ok 10W.
- Wentylator – pobór mocy od 40 do 80W.
- Podajnik – pobór mocy od 25 do 120W.
Jak dobrać moc zasilacza awaryjny do pieca, kotła?
- Zasilacz awaryjny do kominka, pieca gazowego: W przypadku prostych urządzeń takich jak kominki, piece gazowe wystarczy zasilacz o mocy ciągłej 300W.
- Zasilacz awaryjny do prostego pieca na paliwo stałe: Jeśli chodzi o proste piece na paliwo stałe, które posiadają pompę, wentylator i mały podajnik, zalecana moc ciągła zasilacza to minimum 500W.
- Zasilacz awaryjny do rozbudowanego układu ogrzewania: Jeśli twój piec na paliwo stałe ma rozbudowany układ, który obejmuje kilka pomp, wentylatorów i podajników, zasilacz awaryjny powinien mieć moc ciągłą minimum 700W.
https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/sinus-pro-500-e-12230v-350500w-zasilacz-awaryjny.html
Cechy zasilacza awaryjnego na przykładzie serii sinusPRO E:
- W jednym urządzeniu zostały zawarte funkcje przetwornicy DC/AC, przełącznika awaryjnego UPS, automatycznej ładowarki do akumulatorów oraz stabilizatora napięcia sieciowego (AVR).
- Przetwornica DC/AC typu czysty sinus (pure sine wave) generuje na wyjściu napięcie o „przebiegu sinusoidalnym”, takie samo jak w sieci energetycznej (230V). Dzięki temu, zasilacz może pracować praktycznie z dowolnym obciążeniem.
- Ważny elementem całego systemu zasilania jest akumulator. W przypadku zaniku napięcia sieciowego 230V, zasilacz przełącza się w tryb pracy akumulatorowej (battery mode). Pozwala w ten sposób na dalsze bezprzerwowe działanie systemu i zabezpiecza przed jego uszkodzeniem. Do zasilacza awaryjnego dedykowane są akumulatory bezobsługowe kwasowo-ołowiowe – VRLA. Mogą to być zarówno AGM, jak i żelowe. Od ich pojemności zależy, jak długo wystarczy energii w momencie awarii. Standardowy akumulator o pojemności AGM 100Ah przy obciążeniu 100W oraz prądzie ładowania 10,5A powinien zasilać przez około 8 godzin.
- Prąd ładowania akumulatora. Nasz zasilacz z serii sinusPRO E posiadamożliwość wyboru prądu ładowania (2/5/10A). Ważne jest, aby nie ładować akumulatora zbyt dużym prądem względem pojemności akumulatora. Powinien mieć ok. 1/10 pojemności akumulatora. Przykładowo, dla akumulatora 20Ah -> 2A, 40Ah -> 4A, 100Ah -> 10A. Ładowanie akumulatora o pojemności 20Ah prądem 10A jest dla niego szkodliwe i może przyczynić się do szybszego zużycia urządzenia.
- Szybki czas przełączenia z sieci na akumulator i z akumulatora na sieć - ok. 4-6ms. 99,99% urządzeń w ogóle tego nie odczuwa.
- Stabilizator napięcia sieciowego AVR, który ma za zadanie stabilizować napięcie na wyjściu. Jeśli napięcie wejściowe z sieci jest wysokie to je obniża, jeśli za niskie to podwyższa. W trybie sieciowym, jeśli napięcie podane z sieci 230VAC będzie w zakresie 245-270VAC lub 170-216VAC, to zasilacz uruchomi wbudowany korektor napięcia sieciowego AVR, żeby je odpowiednio ustabilizować.
- Zabezpieczenia: zasilacz sinusPRO E ma pełen pakiet zabezpieczeń m.in. przeciążeniowe, temperaturowe, nad i podnapięciowe, zwarciowe, przed rozładowaniem oraz przeładowaniem akumulatora.
- Energooszczędność i kompaktowa budowa: Dzięki wbudowanemu, nowoczesnemu transformatorowi, który zapewnia wysoką sprawność i niski pobór prądu, zasilacz sinusPRO E jest energooszczędny w codziennym użytku. Transformator toroidalny jest też bardziej zwarty i lżejszy w porównaniu do tradycyjnych modeli. Ta cecha zapewnia zasilaczowi kompaktową budowę, która ułatwia instalację i umieszczenie w niedużej przestrzeni.
- Kolorowy wyświetlacz LED zapewnia prostą i intuicyjną obsługę urządzenia. Pokazuje najważniejsze parametry m.in. napięcie wejściowe/wyjściowe, poziom ładowania, obciążenie, tryby pracy.
- Seria zasilaczy awaryjnych sinusPRO E ma obudową stojąca. Jeśli ktoś woli formę wisząca (unika się w sposób ryzyka upadku urządzenia np. z półki) dostępne są zasilacze wiszące - modele sinusPRO W.