Przy doborze akumulatora/-ów, należy wziąć pod uwagę m.in.:
- Do jakiego zastosowania będzie używany zestaw baterii (praca buforowa - zasilanie awaryjne, cykliczna - układy fotowoltaiczne)
- Rodzaj akumulatora (otwarte kwasowo-ołowiowe, AGM, GEL etc.)
- Napięcie wejściowe instalacji/urządzenia (12, 24, 48V)
- Dostępne miejsce do zainstalowania akumulatora / -ów (wymiary i waga)
Bardzo ważne jest, aby zawsze dobierać zestaw akumulatorów o łącznej pojemności większej od Naszego aktualnego zapotrzebowania o min. 10-15 %.
Praca buforowa (np: zasilanie awaryjne) - akumulator jest cały czas podłączony do układu ładowania i stanowi awaryjne źródło zasilania w przypadku zaniku napięcia sieciowego. Po naładowaniu akumulator pobiera minimalny prąd konserwujący, który uzupełnia jego samo-rozładowanie.
Praca cykliczna (np: układy fotowoltaiczne, instalacje w kamperach, foodtruckach etc.) - akumulator jest podstawowym źródłem zasilania urządzenia i po rozładowaniu jest odłączany od obciążenia i ponownie ładowany.
Akumulatory bezobsługowe oznaczane często jako SLA (Sealed Lead-Acid - szczelne ołowiowo-kwasowe) lub VRLA (Valve Regulated Lead-Acid - ołowiowo-kwasowe regulowane zaworami) nie wymagają uzupełniania wody i ciągłej konserwacji elektrolitu (pomiary gęstości, poziomu itp.), są szczelne - mogą więc pracować w dowolnej pozycji i w normalnych warunkach eksploatacji nie wydzielają gazów, dzięki szczelności są bezpieczne w eksploatacji i nieszkodliwe dla otoczenia (nie ma kwaśnych oparów i niebezpieczeństwa poparzenia kwasem siarkowym), a także nie wymagają pomieszczeń ze specjalną, wymuszoną wentylacją, w porównaniu z klasycznymi akumulatorami mają niższą oporność wewnętrzną i są średnio o 70 % mniejsze i o 50 % lżejsze przy danej pojemności.
Akumulatory bezobsługowe obecnie najczęściej wykonywane są w dwóch technologiach:
- AGM (Absorbed Glass Mat) - cały elektrolit uwięziony jest (wchłonięty) w separatorach z włókna szklanego o wielkiej porowatości, znajdujących się między płytami.
- GEL (żel) - elektrolit uwięziony jest w postaci żelu.
Akumulatory wykonane w technologii AGM mają niższą rezystancję wewnętrzną co oznacza wyższe napięcie na zaciskach i dłuższy czas pracy, szczególnie przy rozładowaniu dużym prądem. Przy tych samych gabarytach mają również nieco większą pojemność, gdyż część elektrolitu w akumulatorach żelowych stanowi czynnik żelujący. Akumulatory GEL lepiej odprowadzają ciepło wytwarzane w akumulatorze przy przepływie prądu. Są również bardziej odporne na wibracje i wstrząsy. Ta zaleta ma znaczenie w zastosowaniach mobilnych i przenośnych. Każde ogniwo akumulatora bezobsługowego posiada jednokierunkowy, samo uszczelniający się zawór, który otwiera się w przypadku wzrostu ciśnienia wewnątrz akumulatora (np. przy przeładowaniu) i wypuszcza gazy na zewnątrz chroniąc pojemnik przed rozsadzeniem. Akumulatory bezobsługowe wykorzystują proces rekombinacji czyli reakcje chemiczne, dzięki którym tlen i wodór powstające przy przeładowaniu i w klasycznym ogniwie wydalane do atmosfery, pozostają w akumulatorze w postaci wody i eliminują konieczność jej uzupełniania.
Na podstawie powyższych informacji, szeregu testów serwisowych i opinii Naszych klientów do Naszych urządzeń zalecamy, dobieramy i sprzedajemy:
DO PRACY BUFOROWEJ: akumulatory bezobsługowe typu AGM VRLA
DO PRACY CYKLICZNEJ: akumulatory bezobsługowe typu GEL VRLA