Zobacz wszystkie
Brak wyników wyszukiwania.
Aktualności
1018

Czym jest instalacja fotowoltaiczna OFF-GRID?

Czym jest instalacja fotowoltaiczna OFF-GRID?

2023-04-281018

Instalacja fotowoltaiczna typu OFF-GRID to system fotowoltaiczny, który działa niezależnie od sieci energetycznej. Oznacza to, że system nie jest podłączony do firm energetycznych, a energia elektryczna jest produkowana wyłącznie przez panele solarne i przechowywana w akumulatorze.

Gdzie sprawdzi się system OFF-GRID?

Instalacje OFF-GRID są często stosowane w odległych miejscach, gdzie brak jest dostępu do sieci energetycznej lub koszty podłączenia do sieci są bardzo wysokie. Dla kogo może być to atrakcyjne rozwiązanie?

  1. Dla osób mieszkających w odległych miejscach bez dostępu do sieci energetycznej, np. na terenach wiejskich lub górskich, gdzie koszty podłączenia do sieci są bardzo wysokie.
  2. Dla właścicieli domów letniskowych lub przyczep kempingowych, którzy chcą cieszyć się całkowitą niezależnością energetyczną.
  3. Dla osób, które chcą mieć zapas energii elektrycznej w przypadku awarii prądu np. w trakcie burzy, silnych wiatrów, czy zamieci śnieżnej.
  4. Dla osób, które chcą produkować energię elektryczną w sposób bardziej ekologiczny i samowystarczalny.

Jak działa instalacja OFF-GRID?

Do tej pory w Polsce istniały programy rządowe, które zachęcały do inwestowania w instalacje typu ON-GRID, czyli związane z podłączeniem do sieci energetycznej i sprzedażą jej nadwyżek energii elektrycznej. Ze zmianami w prawie oraz rosnącą świadomością ekologiczną, autonomiczne instalacje OFF-GRID stają się coraz bardziej popularne w Polsce i zyskują coraz więcej zwolenników.

W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna?

1. Panele solarne: Instalacja fotowoltaiczna OFF-GRID zaczyna się od zamontowania paneli solarnych, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Moduły montuje się na dachu lub na ziemi w miejscu o maksymalnym nasłonecznieniu. Panele solarne składają się z pojedynczych ogniw fotowoltaicznych, zwykle wykonanych z krzemu. W każdym ogniwie fotony światła słonecznego pobudzają elektrony do ruchu, a następnie prąd elektryczny jest wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych. Panele solarne dzielą się na monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Modele różnią się m.in. budową, sprawnością, wydajnością, kolorystyką. Panele monokrystaliczne są wykonane z wysokiej jakości i czystości krzemu gęsto rozmieszczonego w ogniwach, co wpływa na ich wysoką sprawność (18-20%). Moduły monokrystaliczne elastyczne, dzięki swojej budowie mogą być stosowane np. na kamperze, jachcie, łódce. Panele polikrystaliczne mają niższy współczynnik mocy niż monokrystaliczne, ale są też tańsze w użytkowaniu. Wszystkie nasze panele posiadają gwarancję jakości - testy m.in. odporności na promienie UV, wilgoci, wytrzymałości na zmiany temperatury, uderzenia gradu.

2.  Inwerter solarny: Inwerter pełni kluczową funkcję w instalacji fotowoltaicznej – przetwarza prąd stały z paneli słonecznych na prąd zmienny, czyli taki jaki mamy w domowych gniazdkach (230V) i używamy do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Nasze modele z serii SINUS PRO Scharakteryzują się m.in. falą wyjściową typu czysty sinus, dzięki której można zasilić urządzenia o charakterze indukcyjnym (np. elektronarzędzia siłowe, sprężarki powietrza, klimatyzatory, lodówki, zamrażarki), zabezpieczeniami przed przepięciami, przed zwarciem, czytelnym wyświetlaczem LCD, który informuje o najważniejszych parametrach (moc wyjściowa, napięcie i prąd wejściowy/wyjściowy, tryby pracy), solidną obudową. Przy wyborze odpowiedniego inwertera należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak m.in. jego moc chwilowa oraz stała, pojemność akumulatora, moc paneli słonecznych, rodzaj i ilość urządzeń, które będą zasilane. Przykładowo, nasz model SINUS PRO 800 S 12/230V (500/800W) + 30A MPPT INWERTER SOLARNY o mocy chwilowej 800VA jest w stanie zasilić np. urządzenia o dużej mocy rozruchowej, jak lodówki. Moc stała 500W oznacza natomiast, że inwerter jest w stanie dostarczyć stałe obciążenie o mocy do 500W (np. dla oświetlenia, ładowania urządzeń mobilnych).

https://voltpolska.pl/fotowoltaika/sinus-pro-1000-s-12-230v-700-1000w-40a-mppt-inwerter-solarny.html

3. Akumulator: Akumulator w instalacji fotowoltaicznej pełni rolę magazynu energii elektrycznej. Pozwala na przechowywanie nadmiaru energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne. Dzięki temu można ją wykorzystać w chwilach, gdy nie ma np. dostatecznego nasłonecznienia. Im większa pojemność (czyli ilość energii, którą akumulator jest w stanie magazynować i oddać), tym więcej energii może być magazynowane i wykorzystywane w późniejszym czasie.Drugą istotną cechą akumulatora jest ilość cykli ładowania i rozładowywania, które akumulator jest w stanie wytrzymać. Im więcej cykli, tym dłużej akumulator będzie działał. W instalacji fotowoltaicznej najlepiej sprawdzają się akumulatory żelowe. Akumulatory bardzo dobrze znoszą pełne rozładowanie. Charakteryzują się dużą ilością cykli i bardzo długą żywotnością (do 12 lat). Bezobsługowe, bezpieczne w użytkowaniu (żelowa struktura elektrolitu chroni przed wyciekiem substancji), mogą pracować w szerokim zakresie temperatur -10°C do + 50°C.

4. Regulator solarny: To nieduże urządzenie, które kontroluje proces ładowania akumulatora z paneli solarnych. Zapobiega przeładowaniu akumulatorów oraz rozładowaniu poniżej bezpiecznego poziomu. Nasze modele SOL MPPT działają w oparciu o technologię MPPT - Maximum Power Point Tracking. Monitorują na bieżąco napięcie i prąd na panelach słonecznych i wybierają najlepszy punkt mocy: Napięcie(V) * Prąd(A) = Moc(W). W ten sposób panel słoneczny jest w stanie uzyskać maksymalną ilość energii elektrycznej z dostępnego światła słonecznego, co pozwala na skuteczne ładowanie akumulatora i zwiększenie efektywności systemu.

https://voltpolska.pl/fotowoltaika/sol-mppt-10a-regulator-solarnyy.html

5. Systemy montażowe: Służą do zamocowania paneli słonecznych na dachu lub na ziemi, zwykle z aluminium lub stali nierdzewnej.

6. Kable i akcesoria: Niezbędne elementy, takie jak kable, złącza potrzebne do połączenia wszystkich elementów systemu w całość.

Przykładowa instalacja fotowoltaiczna OFF-GRID może składać się z tych elementów:
1.    Panel słoneczny o mocy 300W
2.    Inwerter o mocy stałej 2000W i mocy chwilowej 4000W
3.    Akumulator żelowy o pojemności 200Ah
4.    Regulator solarny 50A
5.    Przewody i akcesoria montażowe

i umożliwi zasilenie m.in.
•    Oświetlenia LED
•    Telewizora (moc: 50 a 200W)
•    Lodówki (moc: 100-400W)
•    Klimatyzatora (moc: 500, a 1500W)

Menu

Menu

Zobacz wszystkie
Brak wyników wyszukiwania.

Kontakt

INFOLINIA - (58) 500-85-62

Poniedziałek - Piątek | 9:00 - 16:00

--

1. Dział handlowy

2. Pomoc techniczna

3. Reklamacje

4. Rozliczenia i finanse

5. Wysyłki

6. KsięgowośćZapytania hurtowe - HURT VOLT POLSKA

hurt@voltpolska.plDział handlowy - KRZYSZTOF

sales@voltpolska.plDział handlowy - PRZEMEK

przemek@voltpolska.plDział handlowy i pomoc techniczna - BARTEK

bartek@voltpolska.plDział handlowy i pomoc techniczna - DAMIAN

damian@voltpolska.plDział handlowy i pomoc techniczna - KAROL

karol@voltpolska.plReklamacje i serwis

dominik@voltpolska.pl

patryk@voltpolska.plSerwis

serwis@voltpolska.plDział produktowy i marketing

noemi@voltpolska.pl

marek@voltpolska.pl